Impotencja o podłożu psychogennym – przyczyny, symptomy

Zaburzenia męskiej erekcji, jak i problemy z seksualną sprawnością są dosyć często występującą dolegliwością pośród męskiej części społeczeństwa. Przypadłości te nie tylko nie pozwalają na zaspokajanie podstawowych potrzeb biologicznych, a zatem odbywanie satysfakcjonujących stosunków seksualnych, ale także stanowią przyczynę braku psychicznego komfortu, który nasila dodatkowo problemy. Zaburzenia erekcji wynikają z różnych powodów – zwykle mają związek ze schorzeniami w układzie naczyniowym, nieodpowiednim działaniem układu hormonalnego, stosowaniem używkę czy też po prostu prowadzeniem niezdrowego stylu życia. Jednakże znaczącą rolę w odpowiednim funkcjonowaniu organizmu mężczyzny i pojawianiu się u niego wzwodów, odgrywa jego psychika. Mężczyźni mierzący się na co dzień z kłopotami z erekcją, mogą nie mieć żadnych objawów fizycznych, które mogłyby przyczynić się do zmniejszenia seksualnej sprawności. W wypadku, kiedy zostanie wykluczone somatyczne podłoże występujących zaburzeń w zakresie sprawności seksualnej, trzeba brać pod uwagę głównie czynniki psychiczne. Męska impotencja może mieć bowiem dosyć złożone psychiczne podłoże. Wtedy możemy mówić o psychogennej impotencji. Jakie mogą być więc powody, dla których dochodzi do psychogennych zaburzeń? W jaki sposób leczy się taki typ impotencji?

Jakie mogą być przyczyny psychogennej impotencji?

Kłopotów z erekcją doświadcza spora ilość mężczyzn. Tego typu zaburzenia mają wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości i uderzają w godność męską. Problemy z erekcją mogą wykazywać różnorodne nasilenie – zaczynając od impotencji częściowej, zaś kończąc na zupełnym braku możliwości uzyskiwania wzwodów. Warto podkreślić, iż można wyróżnić trzy różne stopnie zaburzeń erekcji: łagodne, umiarkowane i całkowite. W wypadku problemów z erekcją mających charakter umiarkowany, wzwody się pojawiają, niemniej jednak są niepełne. Zaś w przypadku impotencji całkowitej, mężczyźni nie mają możliwości w ogóle osiągania erekcji. Możemy wyróżnić co najmniej kilka różnych czynników, które będą przyczyniały się bezpośrednio do wystąpienia psychogennej impotencji.

Przyczynę kłopotów z potencją, mogą stanowić doświadczenia o negatywnym charakterze, które wiążą się z dojrzewaniem i rozwojem. Pośród najważniejszych czynników możemy tutaj wymienić patologie występujące w najbliższej rodzinie, rozpad rodziny czy też negatywne wzorce. Inny czynnik mogą stanowić kłopoty z osobowością. Podłoża trzeba w tym wypadku szukać w męskich kompleksach, fobiach, lękach, czy też w zaburzeniach płciowej identyfikacji. Poza tym, impotencja mająca podłoże psychiczne może być także powiązana ściśle z niezbyt satysfakcjonującym związkiem z uwagi na brak właściwego partnera, rozpadem więzi partnerskiej, zanikiem pożądania albo monotonią obecną w związku. Psychogenna impotencja jest najczęściej spotykaną przyczyną zaburzeń w sprawności seksualnej pośród mężczyzn w młodym wieku.

Warto podkreślić, iż wypadku impotencji występującej na psychicznym tle, mężczyźni odczuwają trudności albo zupełny zanik wzwodów w sytuacjach intymnych (podczas kontaktów seksualnych) z partnerkami. Co istotne, w przypadku mężczyzn mających impotencję o podłożu psychogennym, pojawiają się poranne i nocne wzwodu, a ponadto osiąganie wzwodów jest jak najbardziej możliwe podczas masturbacji. Kłopoty z osiąganiem albo utrzymywaniem wzwodów, występują w chwilach kontaktów z partnerką. Oznacza to najprościej mówiąc, iż zaburzenia erekcji nie mają związku z funkcjonowaniem męskiego organizmu.

Symptomy psychogennej impotencji

Symptomy psychogennej impotencji są identyczne, jak w wypadku organicznej impotencji – mężczyźni nie mogą uzyskiwać erekcji, pomimo seksualnego podniecenia. Charakterystyczny symptom zaburzeń w zakresie erekcji na tle psychologicznym to fakt, iż mogą występować wzwody poranne i nocne, jak również podczas pieszczot. Problem z impotencją występuje zaś w wypadku zbliżeń z partnerką, wtedy erekcja nie jest pełna albo w ogóle nie występuje. Co istotne, symptomy psychogennej impotencji na ogół występują w sposób nagły.