Jak seks wpływa na nadwagę i mięśnie?

Seks to bardzo satysfakcjonująca czynność. Po pierwsze, zapewnia fizyczną i emocjonalną ulgę dzięki uwalnianiu hormonów zarówno podczas stosunku, jak i podczas orgazmu. Po drugie, zmobilizowane są wszystkie układy ciała. Seks to trening dla organizmu, zwłaszcza, jeśli podczas stosunku dochodzi do częstych zmian pozycji i oboje partnerzy są aktywni. Ogólnie seks, zwłaszcza seks dobrej jakości, czyni ludzi zdrowszymi i szczęśliwszymi. Ale warto wiedzieć, jak seks wpływa na mięśnie i nadwagę? Czy jest to dobry substytut treningu i jaki rodzaj obciążenia otrzymuje organizm podczas stosunku?

Jak dobry seks pomaga walczyć z nadwagą?

Angażując się w aktywny seks, można pocić się jak podczas dobrego treningu. Dlatego mogłoby się wydawać, że jest to dobry pomysł w walce z nadmiernymi kilogramami. W rzeczywistości, jak odkryli naukowcy, mężczyzna wydaje nieco ponad cztery kilokalorie na minutę seksu, a kobieta nieco ponad trzy. Skąd ta różnica? Mężczyźni są bardziej aktywni podczas współżycia seksualnego niż kobiety, dlatego spalanie kalorii zachodzi skuteczniej. Tak, więc przez dziesięć minut dobrego seksu można spalić około 50-60 kilokalorii.

Dla porównania: podczas biegania z prędkością 10 kilometrów na godzinę mężczyzna ważący 80 kilogramów spala 130 kilokalorii. Ten sam mężczyzna spali tyle samo kalorii podczas seksu, co podczas marszu z prędkością 8 kilometrów na godzinę. Z tego można wywnioskować, że normalny stosunek seksualny praktycznie nie ma wpływu na utratę wagi. Jeśli jednak uprawia się bardziej aktywny seks, można zwiększyć wydatek energetyczny. A przecież seksu nie można nazwać substytutem ćwiczeń cardio czy siłowych, ale jako dodatkowy przyjemny trening może i powinien być włączony do codziennej rutyny.

Wzrost mięśni po aktywnym seksie?

Co ciekawe, seks wpływa na wzrost mięśni nie tyle ze względu na aktywność fizyczną, ile ze względu na poziom hormonów. Podczas seksu dochodzi do znacznej produkcji testosteronu, czyli podstawowego hormonu męskiego, którego zadaniem jest wzrost mięśni i przeciwdziałanie rozrostowi tkanki tłuszczowej. Dlatego, im wyższy poziom testosteronu, tym łatwiej mężczyźnie budować mięśnie.

Każdy mężczyzna rozpoczynający trening powinien wiedzieć, że po odbytym stosunku seksualnym następuje uwolnienie dwóch ważnych hormonów to znaczy: oksytocyna oraz prolaktyna. Jaki zapewniają efekt? Efektywny relaks i uspokojenie. A jeśli uprawia się seks przed treningiem, mężczyzna nie będzie w stanie osiągnąć na nim wysokiej wydajności, będzie ospały i nieskoordynowany. Dodatkowo nasienie zawiera cynk, który również pomaga w produkcji testosteronu. Ważne! Mężczyzna często uprawiający seks powinien zadbać o uzupełnianie poziomu cynku w organizmie, w przeciwnym wypadku dojdzie do spadku poziomu testosteronu. Nawiasem mówiąc, normalny, a nawet niski poziom testosteronu wraz z regularnym seksem jest znacznie lepszy niż wysoki poziom testosteronu przy nieregularnym lub zerowym seksie.

Faktem jest, że przy wysokim poziomie testosteronu i braku wytrysku wzrasta produkcja hormonu stresu – kortyzolu, co negatywnie wpływa na mięśnie. Ponadto poziom testosteronu zaczyna stopniowo spadać w przypadku braku regularnego seksu. Naukowcy odkryli, że bez seksu poziom testosteronu pozostaje stabilny do szóstego dnia bez stosunku, po czym gwałtownie spada. Dlatego konieczne jest uprawianie seksu przynajmniej raz w tygodniu dla lepszego wzrostu mięśni i zapobiegania procesowi katabolizmu – niszczenia tkanki mięśniowej. Mężczyzna powinien również mieć świadomość, że dla jego organizmu nie ma znaczenia, w jaki sposób osiągnie on orgazm. Czy przy udziale swojej partnerki czy też masturbacji? Poziom testosteronu zwiększy się po wytrysku, dlatego jest to tak ważne dla sportowców.

Jak mężczyźni mający problemy z potencją wspierają swoje funkcje seksualne?

Mało, kto nie słyszał o Viagrze, która jest inhibitorem fosfodiesterazy 5. Nie ma nic skomplikowanego w działaniu tego leku, po prostu uwalnia tlenek azotu w naczyniach penisa podczas seksu, co prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a tym samym do silniejszego wypełnienia penisa krwią. Istnieją również inne leki, takie jak stymulatory syntezy tlenku azotu, blokery alfa-adrenergiczne i przeciwskurczowe. Stosowanie takich tabletek jest możliwe, trzeba jedynie uwzględnić skutki uboczne. Warto przed wyborem konkretnych środków na potencję skonsultować się z lekarzem.