Obrzezanie- czym jest i czy ma jakieś zalety?

W pewnych kulturach obrzezanie jest obrzędem kultywowanym od setek lat, czasem stanowi ono fundament religii (np. w Judaizmie). W kulturze europejskiej również spotyka się taki zabieg, jednakże jest on wykonywany z innych powodów. Najczęściej mężczyzna ulega obrzezaniu ze względów medycznych czy higienicznych.

Czym jest tak właściwie obrzezanie?

Można wymienić dwa rodzaje obrzezania:

  • obrzezanie u mężczyzn- jest to zabieg polegający na usunięciu napletka, który ochrania żołądź prącia,
  • obrzezanie u kobiet- opiera się na usunięciu pewnych zewnętrznych narządów płciowych

W kulturze europejskiej obrzezanie jest zabiegiem medycznym, który pomaga w przypadku kiedy mężczyzna cierpi na nieprawidłową budowę penisa (np. stulejka). Zabieg ten przeprowadzany jest tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy pacjent boryka się z chronicznym zapaleniem, powiązanym z zaawansowanym rozwojem stulejki.

Obrzezanie u mężczyzn

W trakcie takiego zabiegu lekarz usuwa napletka. Obrzezanie członka przeprowadza się jedynie, jeśli występują u mężczyzny problemy o podłożu medycznym. Często panowie wybierają właśnie taką procedurą również ze względów higienicznych. Niektórzy specjaliści twierdzą, iż napletek powinien być usuwany u każdego mężczyzny, z tego względu, że jest w nim niewielka ilość keratyny, która pełni istotną funkcję w ochronie przeciwwirusowej. Właśnie dlatego napletek narażony jest na wiele zakażeń, których można jednak uniknąć poprzez zabieg obrzezania. Zwracając uwagę na inne kultury, obrzezanie wykonuje się również z innych przyczyn. Przede wszystkim ze względu na kwestie religijne. Jest to zabieg obowiązkowy wśród Żydów oraz Muzułmanów. Ponadto jest to także rytuał magiczny, który wykonywany jest w różnym celu. Czasem po to, aby wyzbyć się nieczystości, usunięte napletki są wtedy grzebane w ziemi czy też palone.

Obrzezanie u kobiet

Obrzezanie u panów jest czymś normalnym i nie wzbudza skrajnych emocji. Co innego obrzezanie u kobiet, które budzi liczne kontrowersje. U pań usuwane są elementy zespołu sromowego, a w skrajnych przypadkach nawet wszystkie zewnętrzne narządy płciowe, w tym również łechtaczka. W naszej kulturze taki zabieg jest potępiany i niema w ogóle miejsca bytu. Co ważne, taka procedura nie niesie ze sobą żadnych korzyści, a jednie przykre konsekwencje. Zabieg jest bolesny i negatywnie oddziałuje na libido w przyszłym życiu. Organizacje z całego świata mówią kategoryczne „nie” takim właśnie zabiegom. Niestety w dalszym ciągu są one wykonywane, między innymi w Afryce. W pewnych kulturach celem tego zabiegu jest właśnie sprawienie bólu, który ma na celu spotęgować efekt „oczyszczający”. Warto również podkreślić to, iż zabieg ten wiążę się z przykrymi konsekwencjami nawet pomimo tego, że byłby wykonany w odpowiednich szpitalnych warunkach, przy użyciu znieczulenia. Oczywiście w większości przypadków towarzyszą mu niesterylne warunki, brak jakiegokolwiek przygotowania i wiedzy. Może więc skończyć się bardzo źle dla kobiety i odbić się na jej całym zdrowiu fizycznym i psychicznym.

Jakie są zalety obrzezania u dorosłych mężczyzn?

  • znaczne zmniejszenie ryzyka zakażeń (chorób narządów płciowych, infekcji dróg moczowych)
  • zwiększenie płodności
  • obniżenie prawdopodobieństwa zakażenia się wirusem HIV
  • opróżnienie momentu wytrysku nasienia
  • poprawienia jakości życia seksualnego
  • lepsza higiena narządów płciowych, jak i stosunków seksualnych
  • zredukowanie nerwicy na tle seksualnym
  • usunięcie stulejki, która jest dużym utrudnieniem w sferze seksualnej

Należy pamiętać, iż zabieg obrzezania wykonany u młodej osoby, czy też dorosłego mężczyzny nie oddziałuje w żaden sposób negatywnie na jakość życia seksualnego. Ponadto, może go nawet poprawić.

Zabieg usuwania napletka zazwyczaj nie jest czymś niezbędnym. Wielu lekarzy jednak zaleca jego wykonanie, wskazując na korzyści, jakie ze sobą niesie. Obrzezanie jest sposobem na poprawienie jakości życia w tym również tego seksualnego. W dalszym ciągu jednak panowie mają opory co do usunięcia napletka i trudno jest im się przekonać do obrzezania.