Problemy z erekcją – czy mogą je wywołać narkotyki?

Nieustannie mówi się w mediach o tym, jak bardzo szkodliwe są narkotyki oraz szereg innych substancji odurzających. Mimo tego, iż są one w Polsce nielegalne oraz niezwykle groźne dla ludzkiego zdrowia, zwolenników ich stosowania w dalszym ciągu nie brakuje. Wielu mężczyzn zażywających narkotyki nie zdaje sobie też sprawy z tego, że mogą one także doprowadzić do wystąpienia zaburzeń wzwodu. W dzisiejszym artykule omawiamy, jak narkotyki wpływają na męską sprawność seksualną. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Problemy z erekcją – kogo dotyczą i skąd się biorą?

Zaburzenia erekcji to określenie dla przypadłości polegającej na tym, że mężczyzna od minimum trzech miesięcy nie jest w stanie uzyskać i utrzymać wzwodu mimo odpowiedniej stymulacji seksualnej. Taka dolegliwość może dotknąć mężczyzn w różnym wieku – zarówno tych, którzy przekroczyli 40-ty rok życia, jak i tych, którzy nie mają jeszcze 30-tki. Wiele osób zastanawia się nad tym, z czego wynikają problemy z erekcją. Warto wiedzieć, że niska potencja może spowodowana bardzo wieloma zróżnicowanymi czynnikami – zarówno fizycznymi jak i psychologicznymi. 

Tylko odpowiednia diagnoza lekarska może dać odpowiedź na to, czym spowodowane są zaburzenia erekcji u danego pacjenta. Należy pamiętać o tym, że ogromny wpływ na sprawność seksualną ma stosowanie używek. Jeżeli mężczyzna pali papierosy, pije alkohol oraz stosuje narkotyki, to ryzyko pojawienia się u niego zaburzeń wzwodu jest naprawdę ogromne. 

Jak narkotyki obniżają męską sprawność seksualną?

Gdy mówimy o wpływie narkotyków na męską potencję, większość osób uważa zapewne, że na męską erekcję wpływają wyłącznie narkotyki twarde, takie jak heroina czy kokaina. To nie do końca prawda. W rzeczywistości zły wpływ na męską potencję mają wszystkie substancje odurzające, w tym również marihuana. Dodatkowo, na męską sprawność seksualną oddziałują nie tylko narkotyki, ale również alkohol, wyroby tytoniowe oraz niektóre leki – przede wszystkim antydepresyjne oraz stosowane w schorzeniach serca. Reakcje chemiczne zachodzące w organizmie w wyniku stosowania tych substancji mogą prowadzić właśnie do zaburzeń erekcji.

Jak marihuana i heroina wpływają na wzwód?

Heroina to jeden z tzw. twardych narkotyków, którego cechą charakterystyczną jest bardzo szybkie uzależnienie. Jest to pół syntetyczny opioid zaliczany do grona najcięższych. Wyróżnia go bardzo silne działanie na układ nerwowy. Osoby, które wpadły w uzależnienie od heroiny, mają spore skłonności do depresji. Heroina ma ogromny wpływ na zaburzenie sprawności seksualnej – w długotrwałej perspektywie może doprowadzić nawet do całkowitej impotencji oraz spadku libido. Mimo tego, iż heroina, podobnie jak cała reszta innych narkotyków, jest w Polsce całkowicie nielegalna, w dalszym ciągu nie brakuje osób, które ją zażywają oraz podtruwają swój organizm.

Marihuana, czyli susz z konopi indyjskich, również jest w Polsce nielegalny. Zwolennicy tego środka odurzającego podkreślają, że on właściwie w ogóle nie uzależnia oraz nie powoduje żadnych zaburzeń zdrowotnych dla funkcjonowania organizmu. To nie do końca prawda. Zwłaszcza, że badania prowadzone przez niezależnych naukowców z całego świata dobitnie pokazały, że ciągłe palenie marihuany w ogromnym stopniu przyczynia się do wystąpienia zaburzeń w sferze seksualnej. Mężczyzna, który jest uzależniony od marihuany, bardzo szybko może utracić zdolność do odbywania stosunków seksualnych. 

Co zrobić, aby ustrzec się przed zaburzeniami erekcji?

Powyższe pytanie zadaje sobie mnóstwo mężczyzn doświadczonych problemem zaburzeń wzwodu. Warto wiedzieć, że najistotniejszy jest zdrowy styl życia. W pierwszej kolejności należy odrzucić narkotyki, alkohol oraz wyroby tytoniowe. Dla zachowania sprawności seksualnej bardzo istotna jest także zdrowa, zbilansowana dieta. Podstawą codziennego jadłospisu powinny być warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste a także spore ilości niegazowanej wody mineralnej. Mężczyzna chcący zachować zdrowie seksualne przez jak najdłuższy czas powinien także być aktywny fizycznie.